Det här är en av de vanligaste och enklaste frisyrerna för kvinnor och äldre flickor under 1840-talet. Den kunde varieras på olika sätt, och i andra former (större vidd på sidorna och knuten längre ner i nacken) levde den kvar under 1850/60-talen. Kortfattat kan man säga att mittbenat, slätt hår, friserat nära huvudet, var det moderna.
Det underlättar om du inte tvättat håret på några dagar, eller om du har arbetat in lite tidsenlig pomada/modern gel innan du börjar, särskilt om du har halt, silkigt hår.







Ytterligare en vanlig variation på den här frisyren var att låta det främre håret hänga löst i släta, prydliga korkskruvslockar som slutade någonstans mellan käkbenen och axlarna. Det i kombination med en knut av löshår kan vara ett bra alternativ för dig som har lite för kort hår för de andra stilarna.
Återskapade frisyrer
Det kan vara lättare att få en uppfattning om hur det kunde se ut om du får se hur olika personer har tolkat modet. Låt dig gärna inspireras, men titta alltid på originalkällor innan du gör din egen frisyr.
Locks of Elegance – tutorial för knut med flätor vid tinningarna
Linden Flower – bilder på frisyr med korkskruvslockar
Tack för din otroligt inspirerande blogg! Likt dig är jag intresserad av 1800-tals mode, och din blogg har varit väldigt hjälpsam när jag vill tillverka egna klädesplagg! Jag är särskilt intresserad av 1860-tals mode. I framtiden hoppas jag att du möjligen kommer fördjupa dig lite i det årtiondet 🙂
GillaGilla
Tack! Att skriva om 1860-talet är absolut planerat, man ska bara ha tid med det också 😀
GillaGilla
Nu finns en tutorial på 1860-talsfrisyr uppe: http://somnardetbegavsig-1800.blogspot.se/2017/10/1860-talsfrisyr-med-losknut-och.html
GillaGilla